Condicio sine qua non - Uslov bez koga je nešto nemoguće (Jedino pod tim uslovom)


Osnovu zdravog života čine zdrave navike. Genetski i nasledni faktori  igraju takođe veoma važnu ulogu. Od davnina se u lečenju najrazličitijih bolesti koriste lekovite biljke, od kojih su mnoge nazivane čudotvornim, ali najbolji sinergijski efekat se postiže korišćenjem lekovitih čajnih smeša, povećanom fizičkom aktivnošću, unošenjem veće količine vode i vitamina, pre svega kroz ishranu ali i u vidu suplemenata ukoliko se kroz hranu ne unose dovoljne količine.

Drugim rečima za zdravlje je potrebna disciplinovanost a kod izlečenja je potrebno vreme. 


HERBA GEA

 Prodaja

Kontakt telefon: 

061 22 588 66

E-mail 1: lekovito.bilje.cajevi@gmail.com

E-mail 2:lekovito.bilje.herba.gea@gmail.com

E-mail 3: herba.gea.lekovito.bilje@gmail.com

Facebook profil: HERBA GEA

                                                                         Lekovito bilje

                     


Aloja (Aloja vera) - Primena preparata od aloje izaziva priliv krvi u organe male karlice. Kontraindikovani su kod bolesti jetre i žučne kese, kod krvarenja iz materice , hemoroida, cistitisa i trudnoće.

Arnika (Arnica montana) - je otrovna biljka. Poštovati doziranje, jer prekoračena doza može izazvati želudačne grčeve, teškoće pri gutanju, pritisak stolice, proliv, glavobolju pa čak i kolaps.

Bedrenika (Pimpinela saxifraga) – sirovina može izazvati fitodermatit.

Bela imela (Viscum album) - Njena primena zahteva veliku opreznost.

Beli luk (Allium sativum) - Ne smeju koristiti bolesni od epilepsije i trudnice, za unutrašnju primenu.

Bosiljak (Ocimum basilicum) – Ne koristiti eterično ulje tokom trudnoće.

Breza (Betula verrucosa) – Zbog nadražujućeg delovanja na bubrege primena tinkture i čaja odbrezinih pupoljaka , kao diuretičkog sredstva, dozvoljena je samo pod kontrolom lekara.

Bršljan (Hedera helix) – Unutrašnja primena zahteva opreznost. Strogo poštovati doziranje. Kod osetljivih osoba sam kontakt sa biljkom može izazvati dermatitis. Posebno su toksični plodovi bršljana.

Crveni naprstak (Digitalis purpurea) – je jako otrovna biljka, mada je dragocena kao sredstvo za srce. Njena primena zahteva veliku opreznost i obaveznu kontrolu lekara.

Cvekla (Beta vulgaris) – Uzimanje svežeg soka od cvekle izaziva jak spazam krvnih sudova, zbog toga se sveže isceđeni sok ostavlja da odstoji 2-3 sata da bi isparile štetne supstance. Posle toga sok se može upotrebiti

Čaj kineski (Camellia sinensis) - Prekomerna upotreba čaja može dovesti do povećane razdražljivosti. Jak čaj je kontraindikovan kod bolesti srca, čira i neuroza.

Dan i noć (Viola tricolor ) – Dugotrajna upotreba preparata i prekomerne doze mogu iozazvati povraćanje, proliv i osip sa svrabom.

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) – Njegova primena zahteva veliku opreznost, jer nepravilno doziranje može izazvati upalu sluzokože želudačno-stomačnog trakta

Đurđevak (Convalaria majalis) – je otrovna biljka. Primena preparata od njega je kontraindikovana kod izraženih organskih promena srca i krvnih sudova, miokarditisa i ateroskleroze.

Hajdučica (Achillea millefolium) – Dugotrajna upotreba i predoziranost izazivaju nesvesticu i osip kože. Kod nekih osoba dovoljan je samo dodir s biljkom pa da nasatane mehurasti kožni osip (egzantem) ili upala kože (dermatitis).Neophodno je precizno doziranje.

Hmelj (Humulus lupulus) – Izbegavati kod stanja depresije. Primena zahteva precizno doziranje.

Iđirot (Acorus calamus) - Kod pojačane sekrecije želuca ne uzimati koren. Ni u kom slučaju se ne sme upotrebljavati kod proliva.

Jagoda, šumska i vrtna (Fragaria vesca) - Kod nekih osoba se ispoljava povečana osetljivost, koja kod njih izaziva alergijske pojave praćene i koprivnjačom. U takvim slučajevima ne sme se upotrebljavati.

Kantarion ( Hypericum perforatum) - Unutrašnja primena zahteva veliku opreznost. Dugotrajna upotreba izaziva sužavanje krvnih sudova i povećava krvni pritisak.

Kleka (Juniperus comunis) - Plodovi se ne smeju koristiti kod upale bubrega. Upotreba plodova zahteva precizno doziranje i kontraindikovana je u trudnoći.

Kopriva (Urtica dioica) – Preparati od ove biljke kontraindikovani su za osobe sa povećanim zgrušavanjem krvi, sa hipertonijom i aterosklerozom, a takože ih ne treba koristiti kod krvarenja izazvanih cistom, polipima i drugim otocima materice i jajnika.

Krušina-Krkavina (Rhamnus frangula) – Treba koristiti koru koja je najmanje godinu dana bila na suvom mestu ili podvrgnutu zagrevanju na 100 stepeni u trajanju od 60 minuta. U suprotnom upotreba kore je opasna, jer može izazvati trovanje (mučnina, povraćanje).

Kukuruzna svila (Stigmata maydis) – je jako sredstvo za zgrušavanje krvi. Kod povišenog zgrušavanja krvi ne koristiti.

Lanilist (Linaria vulgaris) - Primena ove biljke zahteva veliku opreznost i precizno doziranje.

Lavanda (Lavandula officinalis) – Ne koristiti velike doze tokom trudnoće.

Lazarkinja (Asperula odorata) – Njena primena zahteva opreznost, a predoziranje izaziva povraćanje, glavobolju, nesvesticu, pa čak i smrt. 

Lincura-Srčanik (Gentiana lutea) – Ne treba da koriste osobe s povišenim krvnim pritiskom, žene u početku trudnoće i izrazito osetljive osobe kod kojih postoji sklonost ka krvarernju iz nosa ili krvarenju želuca.

Livadsko zelje-Štavelj (Rumix pulcher) – Sadrži purinske sustance i kiseline. Njegova upotreba se ne preporučuje kod poremećaja razmene soli (reumatizam, kostobolja) i bolesti u vezi sa njima, kao i kod upalnih procesa stomačnog trakta i tuberkuloze.

Luk, crveni (Allium cepa) – Tinktura od njega je kontraindikovana za srčane bolesnike, kao i za bolesti jetre i bubrega. 

Majoran (Majorana hortensis) – Ne koristiti tokom trudnoće, jer deluje abortivno (sprečava razvoj ploda).Prevelike doze mogu prouzrokovati omamljenost i glavobolju.

Medveđe grožđe – Uva ( Arkctostaphylus uva ursi) - Ne uzimati dugo. Neki autori ne preporučuju korišćenje lista za odvar, jer nadražuje sluzokožu želudačno-stomačnog trakta.

Mrkva, šargarepa - Ne koristiti gornji deo korena koji se nalazi iznad nivoa zemlje i ima zelenu boju. Negativno utiče na rad srca.

Nana - divlja, šumska - Negativno utiče na reproduktivne organe. Ovo se ne odnosi na kulturu vrtne nane (Mentha piperita).

Odoljen (Valeriana officinalis) – Ne upotrebljavati dugo i u velikim količinama. U takvim slučajevima atonično deluje na organe za varenje, izaziva glavobolju, mučninu i remeti rad srca.

Ranilist (Betonica officinalis) – Velike doze mogu izazvati povređanje. Ne koristiti velike doze tokom trudnoće. 

Oman (Inula helenium) – Tinktura i odvar su kontraindikovani kod bolesti bubrega i tokom trudnoće.

Orah (Juglans regia) - Prilikom uzimanja jezgra oraha često je potrebno paziti na doziranje, tj. uzimati ga u malim količinama, pošto i sasvim male suvišne količine mogu izazvati glavobolju u prednjem delu glave. To se objašnjava izaziivanjem spazma krvnih sudova mozga u prednjem delu glave.

Paprat (Aspidum filix) - je otrovna bilja. Preparati od paprati su kontraindikovani kod insuficijencije srca, bolesti jetre, bubrega, čira na šelucu i dvanaestopalačnom crevu, kod akutnih želudačno-stomačnih bolesti, trudnoće, iscrpljenosti, anemije i tuberkuloze.

Pasdren (Rhamnus catartica) – Pojava nepodnošenja – mučnina i povraćanje, u vezi su sa supstancom koja nadražuje sluzokožu organa za varenje.

Pelen beli (Artemisia absinthium) – Njegova primena zahteva veliku opreznost i precizno doziranje. Izbegavati dugotrajniju upotrebu. Kod prekomernog korišćenja ili predoziranosti može doći do osećaja vrtoglavice, prolaznog opojnog pomućenja svesti pa čak i poremećenosti uma.Može izazvati otvrdnuće želuca, zatvor i stvaranje viška želudačne kiseline. Primena je kontraindkovana kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. 

Pelen crni (Artemisia vulgaris) – Ne koristiti tokom trudnoće i dojenja.

Rabarbara (Rheum officinale) – Pri uzimanju preparata koji sadrže rabarbaru , mokraća , mleko i znoj poprimaju žućkastu boju. U baznoj sredini boja je crvena. Preparate od ove biljke ne treba da koriste osobe obolele od kostobolje i kamena u bubrezima. Takođe, njihova primena se ne preporučuje kod hemoroida, pošto može izazvati krvarenje iz rektalnih vena.

Ranilist (Betonica officinalis) – Velike doze mogu izazvati povraćanje. Ne koristiti velike doze tokom trudnoće. 

Rastavić ( Equisetum arvense) - Primena je kontraindikovana kod upale bubrega, a doziranje mora biti precizno.

Različak (Centaurea cyanus) – Pošto sadrži jako aktivna jedinjenja sa komponentom cijanata, potrebno je biti oprezan prilikom primene sirovine.

Rotkva (Raphanus sativus) - Primena rotkve je kontraindikovana za srčane bolesnike, kao i za bolesti jetre, čira želuca, dvanaestopalačnog creva i upala želudačno-stomačnog trakta. 

Rusa (Chelidonium majus) – Njena primena zahteva oporeznost i precizno doziranje. Primenjivati samo pod kontrolom lekara. Neumerena i dugotrajna upotreba izazivaju mučninu, povraćanje, proliv i poremećaje u disajnom centru.

Rusomača (Capsella bursa pastoris) - Preparati od ove biljke su kontraindikovani za osobe sa povišenim zgrušavanjem krvi.

Seme lana (Semen Lini) – Kontraindikacije su holescistit i hepatitis. Ne preporučuje se dugotrajnija primena.

Sena (Sena angustifolia ) – Velike doze preparata od ove biljkje izazivaju kolike-grčeve u stomaku.

Sladić (Liquiritia officinalis) – Kod dugotrajnije upotrebe i prekoračenja doze zapaža se povećanje arterijskog pritiska, glavobolja, vrtoglavica, zadržavanje tečnosti sve do pojave otoka, poremećaj polne funkcije, nastajanje maljavosti i dr.

Sremuš-Medveđi luk (Allium ursinum) – Osobe obolele od gastritisa i čira na želucu treba da ga izbegavaju.

Šipak-Nar (Punica granatum) – Sok od plodova obavezno piti razblažen sa vodom, pošto u njhemu ima mnogo raznih kiselina koje nadražuju žrludac i nagrizaju gleđ zuba. Oprezno koristiti koru, jer prekomerna doza može izazvati nesvesticu, slabost, pogoršanje vida i spazam.

Troskot (Polygonum aviculare) – Ima jako dejstvo na zgrušavanje krvi. Osobe sa tromboflebitom ne treba da uzimaju.

Verbena (Verebena officinalis) – Ne koristiti tokom trudnoće.

Zimzelen (Vinca minor) – je otrovna biljka. Strogo poštovati doziranje.

Žen-šen (Panax ginseng) – Uzimati ga samo u hladnom periodu. Dugotrajna primena i u velikim dozama izaziva negativne pojave: nesanicu, glavobolju, bol u srcu i smanjenje potencije.

Žutilovka (Genista tinctoria) – Prilikom primene biti oprezan, jer upotrebom povećanih doza može doći do trovanja sličnog trovanju nikotinom.

Žuto smilje (Helichrysum arenarium) – Ima jako dejstvo na zgrušavanje krvi. Oprezno ga koristiti u slučaju tromboflebita. Ako se upotrebljava dugotrajnije, nepovoljno utiče kod povišenog krvnog pritiska.


 

                                                Prva pomoć kod trovanja biljem 


Ako je došlo do trovanja otrovnom biljkom, onda, pre svega treba odstraniti otrov iz organizma i usporiti njegovu apsorpciju.
Najpre treba izazvati povraćanje, nadraživanjem korena jezika i dati otrovanom veću količinu (4-5 čaša) tople posoljene vode.Takođe se preporučuje, u cilju oksidacije otrovnih supsanci, rastvor kalijevog permanganata za ispiranje želuca.
Smanjenju apsorpcije otrova, doprinosi i uzimanje aktivnog uglja – karbolena. Nekoliko tableta isitniti, pomešati sa vodom i dati nastradalom da popije. Poželjno je uraditi klizmu.
U slučaju kontakta sa otrovnom biljkom, ruke ili taj deo tela treba nekoliko puta oprati vodom i sapunom ili rastvorom kalijevog permanganata.
Osobu, kod koje su se ispoljili simptomi trovanja, što pre odvesti u medicinsku ustanovu, radi pružanja kvalifikovane lekarske pomoći.